Külföldi Továbbtanulás

BLOG

Reptérmanagement Coventryben - Interjú Bucsi Balázzsal

2018. november 23. 12:33 - Kovács Márton

Bucsi Balázs 2016-ban kezdte meg a tanulmányait a Coventry University Aviation Management szakán. Rögtön a második évben a Business Society vezetőjévé vált,azóta is élvezi az egyetemi éveit.

 

Ha jól tudom, rögtön az egyetem második évében a Business Society elnökévé váltál. Mivel foglalkozik ez a társaság?

A Society-k az egyetemen belül egy platformot adnak azoknak a diákoknak, akiknek hasonló az érdeklődési körük. Nekik szervezünk programokat, illetve helyet biztosítunk a számukra, ahol ismerkedhetnek. Vannak „lecture” jellegű találkozók, amikor aktuális témákat vitatunk meg gazdasági és politikai szempontból. Az egyetem lehetőséget biztosít minden society-nek, hogy külföldi utakat is szervezzenek, amit a CGE (Centre for Global Engagement) anyagilag is támogat.

business.jpg

Honnan jött az ötlet, hogy pont ezt a szakot szeretnéd tanulni?

Mindig business-t szerettem volna tanulni, viszont sosem hallottam korábban Aviation Management szakról. Amikor utána jártam, hogy mivel is foglalkoznak pontosan, rájöttem, hogy ez az amit kerestem, mivel ezen a képzésen változatos business irányú modulokat tanulhatok, nagyon érdekes, gyakorlatias projektekkel.

harrier2.jpg

Mi volt a kedvenc projekted?

Több projekt is nagyon izgalmas volt a számomra. Első évben például a 199EKM nevű modulomra egy teljes repteret kellett terveznem az építkezés helyszínétől kezdve az infrastruktúra fejlesztésen, apron designon, terminal designon, marketing terven, büdzsén, szervezeti felépítésen át. Ezen a projekten gyakorlatilag minden olyan problémát érintenünk kellett, ami a valóságban is felmerülne. 

A második évben pedig egy légitársaságot kellett felépítenünk $200m tőkéből egy szimulációs környezetben. Párokban dolgoztunk, és hétről hétre fejlesztettük a saját cégünket. Ebben a projektben reptereket béreltünk, vásároltunk irodákat, hangárokat, repülőket leasingeltunk, vásároltunk és fejlődtünk. A szimuláció végén egy komplett marketing auditot kellett csinálni a szimulációs környezetről és a saját cégünkről, ami alapján javaslatokat kellett tennünk további fejlesztésekre is.

A Coventry University roppant gyakorlatias egyetem hírében áll. Tudnál erre példát hozni?

Az előző két projekten túl a felszereltség is remekül mutatja az iskola gyakorlatiasságát: amikor Aircraft Maintenance Management-et tanultunk, levittek minket az alagsorba ahol egy igazi Harrier jet van és a gépen kellett gyakorolnunk bizonyos szerelési technikákat.

harrier.jpg

A repülőn kívül milyen eszközök állnak még a diákok rendelkezésére?

Az egyetem hihetetlenül felszerelt. Nekem a legtöbb órám az EEC épületben van, ami abszolút modern. Az alagsorában a F1 szimulátor, AMG Petronas szélcsatorna, Harrier Jet, több tucat 3D nyomtató és repülőszimulátorok vannak. Ha éppen gyakorlatilas anyagot tanultunk, akkor a laborban bemutatták a tananyag tárgyát, például hogy repülőgép szárny design-ok, hogyan reagálnak a szélcsatornában különböző sebességeknél.

szelkamra.jpg

Mennyire támogatja az iskola a munkavállalást?

Van egy külön department a Careers Centre ami folyamatosan szervez networking eseményeket nagy cégekkel es folyamatosan a diákok rendelkezésére állnak ha bármilyen munkahelyi segítségre lenne szükségük. Segítenek például CV, Cover Letter, Assessment centre és hasonló dolgokban is.

Sikerült elérned valamilyen ösztöndíjat a tanulmányaid alatt?

Kétszer kaptam EU Academic Excellence Scholarshipet, így összesen 4000 GBP támogatáshoz jutottam az iskola által.

 uniinside.jpg

Kollégiumban vagy magánszálláson élsz?

Diákszálláson élek az egyetemtől 5 perc sétára. Elégedett vagyok a szállással, a 10.-emeleten van egy „studio” besorolású szobám, ami annyit jelent, hogy van saját konyhám, fürdőszobám, francia ágyam. Sok szállásnál közös szoba, fürdő vagy közös konyha van, az árakra viszont érdemes odafigyelni, elég komoly eltérések vannak.

Hogy jössz ki a többi diákkal?

Jól kijövök a mindenkivel. A szakomon a legtöbb diák nagyon elhivatott és motivált, mivel ez egy speciális irány ide csak azok jelentkeznek, akiket tényleg a repülés szerelmesei.

A tavalyi évben volt egy magyar lány a szakomon, Anna, vele dolgoztam a légitársaság szimulációján.

uni.jpg

Mik a jövőbeli terveid?

2019-ben diplomázom és utána business consulting irányba szeretnek elindulni, először Budapesten. Ha azzal végeztem, még kiderül mit hoz a jövő.

Mit javasolsz a mostani jelentkezőknek?

Csak olyan irányba jelentkezzenek ami érdekli őket es akkor nagyon pozitív és sikeres egyetemi élményük lesz. Egy jól összerakott jelentkezéssel nyitott előttük a világ.

komment

Meglévő karrierrel külföldre: interview Márton Kristóffal és Márton-Kovács Szabina Alexandrával

2018. november 05. 10:46 - Kovács Márton

Márton Kristóf és Márton-Kovács Szabina Alexandra házastársakként döntöttek úgy, hogy Angliában, a Birmingham City University-n folytatják a tanulmányaikat és az életüket. Ebben a cikkben a velük készült interview-t olvashatjátok.

 

Melyikőtöknek jutott először eszébe a kiköltözés? 

Szabina:
Igazából már 2017-ben megfogalmazódott az, hogy költözzünk külföldre, hogy ott tanulhassak pszichológiát.

Akkor úgy volt, hogy Kristóf nem fog tanulni, csak dolgozni. Szép lassan fordult át benne az, hogy Ő is ad még egy esélyt felsőoktatási tanulmányainak.

Találtam is angol nyelvű pszichológia szakot Rotterdamban, Hollandiában, viszont ott Kristóf nem talált olyan szakot, ami igazán tetszett volna neki. E mellett a holland nyelvet egyikünk sem beszéli, aminek lettek volna korlátozó hatásai az egyetemen kívüli szociális életünkre. Az angol volt otthon a munkanyelvünk, plusz mivel amúgy is angol nyelven szerettünk volna tanulni, kézen fekvő volt, hogy célozzunk meg angol nyelvterületet.

Kristóf:
Először Kanadára „lőttünk”, de kiderült, hogy ott a tengerentúliak nem kaphatnak diákhitelt, a tandíj viszont túl magas volt nekünk.

Végül idén januárban rajtolt el az „Anglia-projekt”, már csak a városban kellett megegyeznünk...

Fontos volt, hogy maximum akkora népességű várost keressünk, mint Budapest,  így akadtunk rá Anglia második legnagyobb városára, Birminghamre. Innentől már bepörögtek az események.

Szabina:
Szerencsére a Birmingham City University-n megtaláltuk mindketten a tökéletes szakot, az egyetem pedig végtelenül inspirálónak tűnt, úgyhogy nem volt több kérdés, beadtuk a jelentkezésünket. Én Pszichológia alapszakra.

Kristóf:
Én pedig Filmelmélet és Forgatókönyvíró szakra.

img_1588.jpg

 

Mit szólt hozzá a család?

Szabina: A legnehezebb a cicánk itthagyása volt :-) . Sajnos nagyon nehéz helyzetbe kerültünk volna, ha úgy kell lakást keresnünk, hogy kisállat is van velünk. Erre kevés sansz van az egyetemhez közeli helyeken, így végül odaadtuk egy barátunknak, hogy gondját viselje. A következő évre igyekszünk olyan lakást találni, ahova ő is jöhet. Persze a családunk és barátaink is hiányoznak, viszont Birmingham és Budapest 2 óra repülőútra vannak egymástól, az annyira nem vészes, illetve vannak olyan barátaink is, akik már itt kint élnek.

Volt már itthon kialakult karrieretek az indulás előtt?

Kristóf: Igen, én az üzleti világból jövök, Szabina pedig a turizmus-vendéglátásból, több évet dolgoztunk az adott területen mind a ketten.

Mik voltak a legfőbb érvek, amiért Angliát, és azon belül is Birminghamet választottátok?


Szabina: Legfőbb érv valóban az volt, hogy itt találtunk olyan egyetemet, ahol mindketten olyan szakra járhatunk amire igazán szeretnénk. Plusz, hogy Birmingham ugyan úgy nagyváros, mint Budapest, és hihetetlen gyors tempóban fejlődik.

img_3491_copy-min.jpg

Tanultatok valamit korábban Magyarországon?

Kristóf: Mindketten próbálkoztunk, mind a ketten szociálpedagógiát, de egyikünknek sem váltotta be a hozzá fűzött reményeit.
 

Jelenleg mit tanultok és mennyire tetszik a kinti oktatási rendszer? Miben más a kinti képzés, mint a hazai?

Kristóf: Én Film and Screenwriting alapszakon vagyok – első osztály. Az oktatás magas színvonalú, és el is várják a szorgalmat, és azt, hogy ’odatedd magad’ a szemináriumokon. Bevallom, Média tanszék lévén kicsit „lazábbnak” képzeltem, de nem az. Rengeteget kell készülnöm, hétvégén is tanulok, és mellette ott a meló is. Az iskola szuper felszerelt, 0-24-es a könyvtár, lehet laptopot kölcsönözni és van beépített mozi is.

A mi szakunknak egyébként jövőre már fesztivált kell szerveznie az iskolában ( http://www.cine-excess.co.uk/ ), nem véletlenül az egyik fő alapelve az egyetemnek a „Be Involved!”

Szabina: Én pszichológia szakon tanulok, heti 5 nap, napi 8 órában, ebből 4 órát vesz igénybe az előadás és a szeminárium, a maradék 4 óra úgynevezett ’independent study’. Ez utóbbi nagyon tetszik, mert ez abszolút rám bízza, mivel foglalkozom, és hogy hogyan tanulok. Ez alatt azt értem, hogy millió féle forrás a rendelkezésemre áll, amiket az iskola biztosít számomra (pl. online rendszerek, platformok, ahol hozzáférhetek kutatási anyagokhoz). Az egyetem TEDx konferenciákat is szervezett, sokat lehet tanulni belőlük. A tanáraim mind elismert kutatók a saját területükön belül. Nagy részük 30-45 közötti, partneri viszonyra törekednek a diákokkal és rendkívül jól kiépített mentorhálozat van a Psychology Department-en belül.

A diáktársaim pedig a világ különböző részeiről érkeztek, a sokszínűség számomra lenyűgöző.


img_0027_copy-min.JPG

Hogy álltok a munkakereséssel?


Kristóf: Nekem van egy online marketing ügynökségem, így én kintről is dolgozom.


Szabina: Én a nyári időszakokban tervezek dolgozni, ill. a következő félévtől szeretnék ösztöndíjra pályázni.

Milyen terveitek vannak a jövőt illetően? Hazajönnétek, vagy kint maradnátok a képzés elvégzése után?

Kristóf: Szerintem mindkettőnk nevében mondhatom, hogy vagy itt maradunk, vagy a mastert egy másik országban (pl. USA) fejezzük be. Hogy utána mi lesz? Az rengeteg mindentől függ. Nem akarjuk azt mondani, hogy soha többé nem megyünk haza, de nem érezzük a sürgetést.

Mit tudnátok javasolni az idén jelentkezőknek? 

 
Szabina: Azt javasoljuk, hogy semmiképp ne hezitáljatok, hogy beadjátok a jelentkezéseteket, mert ez az egyetem nemes egyszerűséggel kiváló döntésnek bizonyult!
Az, hogy mire készüljetek, az az adott szaktól is függ, de rengeteget kell itt olvasni és írni. Van itt egy ilyen mondás, hogy „In the UK we ’read for’ our degrees.” Ezt csak megerősíteni tudom.


Kristóf: Igen, nagyon ott van az oktatási rendszer, és remek a tanárok hozzáállása. Tényleg van egy olyan érzésed, hogy minden sessionről okosabban jössz ki! Kitartást kívánunk mindenkinek, aki belevág!

 

Nagyon szépen köszönjük az interview-t!

komment
süti beállítások módosítása